top of page
219293707_1393792680996254_1533958037192980110_n.jpg

Regulamin Stajnia Majka

Regulamin: Kursy



Regulamin wewnętrzny stajni Majka 

I. Postanowienie ogólne  

  I.I. Przebywanie na obszarze stajni i pastwiskach  

1. Nie przeczytanie regulaminu nie zwalnia z wymogu jego przestrzegania. Nie ponosimy odpowiedzialności za wypadki spowodowane nieprzestrzeganiem regulaminu.  

2. Wykupienie jazdy jest jednoznaczne z przyjęciem regulaminu.  

3. Na terenie stajni obowiązuje całkowity zakaz wzniecania ognia !!!  

4. W stajni i na obszarze, na którym prowadzone są jazdy, nie wolno biegać, wykonywać gwałtownych ruchów, krzyczeć, wprowadzać agresywnych psów, psów bez smyczy, itp.  

 5. Za szkody spowodowane przez konia podczas jazdy oraz zniszczenie sprzętu odpowiada jeździec. Natomiast za pozostałe szkody na obszarze stajni i w budynku odpowiada właściciel konia zgodnie z obowiązującym cennikiem.  

6. Zabrania się wprowadzania koni luzem na czworobok, na którym jeszcze trwają jazdy.  

7. Dzieci na terenie stajni mogą przebywać tylko pod opieką rodziców czy opiekunów. Stajnia nie ponosi odpowiedzialności za dzieci pozostawione bez opieki. (poza dniem umówionym z właścicielem). 

8. Nie należy dokarmiać koni i innych zwierząt na terenie stajni bez pozwolenia !!! Może spowodować to ich problemy zdrowotne lub agresywne zachowanie.

9. Bez pozwolenia nie wolno obcinać koniom włosów (grzywa, ogon). W sprawie każdej zmiany w wyglądzie i znaczącej zmiany w otoczeniu konia należy zwrócić się o pozwolenie do właściciela konia. 

10. Nie należy dotykać drutów i taśm ogrodzeniowych, ponieważ są pod napięciem! 

11. Uczestnicy zajęć oraz rodzice osób niepełnoletnich biorących udział w

zajęciach powinni zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie kontakt z dużym, płochliwym zwierzęciem, jakim jest koń. Właściciel stajni dołożył wszelkich starań, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa uczestników zajęć, jednak nie bierze odpowiedzialności za wypadki związane z nieprzestrzeganiem niniejszego regulaminu oraz za zdarzenia losowe powstałe podczas zajęć.

12. W razie umyślnego okaleczenia konia, uszkodzenia sprzętu jeździeckiego, pomieszczenia bądź urządzeń ośrodka sprawca ponosi odpowiedzialność materialną za wyrządzoną szkodę.

13. Właściciel stajni nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione na jej terenie.

14.Jeździec podejmujący naukę w Stajni Majka zobowiązany jest do ubezpieczenia się od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Rodziców zobowiązuje się do ubezpieczenia swoich dzieci. Jednocześnie rodzice biorą pełną odpowiedzialność za swoje dzieci przebywające na terenie stajni.

15. Każdy jeździec musi mieć podpisane oświadczenie i RODO przed początkiem przygotowywania konia do jazdy.


 I.II. Osoby uczestniczące w zajęciach 

 1. Na jazdy należy się zapisywać osobiście (np. po zajęciach) lub telefonicznie. Nie stosowanie się do tych zaleceń może spowodować brak miejsca (konia) na jeździe.  

2. Na zajęcia z jazdy konnej składa się: ściągnięcie z pastwiska, wyczyszczenie, osiodłanie, jazda, rozsiodłanie i w razie potrzeby odprowadzenie konia na wybieg.  

3. Podczas prowadzenia konia na pastwisko lub sprowadzania, nie wolno pozwalać na skubanie trawy po drodze.  

4. Z problemami i niejasnościami należy zwracać się do instruktora bądź jeźdźców o większym stażu. Nie bać się prosić o pomoc.  

5. Należy posiadać odpowiedni strój do jazdy, uwzględniający warunki atmosferyczne. Najlepsze są spodnie miękkie, nie śliskie, bez szwów po wewnętrznej stronie nogawek oraz buty z gładką podeszwą i płaskim obcasem, sięgające za kostkę. Podczas jazdy każdy jeździec musi mieć kask z atestem bezpieczeństwa !!! Dla osób nie posiadających własnego istnieje możliwość wypożyczenia w naszej stajni. 

6. Długie włosy ze względów bezpieczeństwa mają być do jazdy związane lub zaplecione. Nie należy jeździć w biżuterii, szczególnie z pierścionkami na palcach !!!  

7. Odwołanie jazdy tego samego dnia, bez podania konkretnej przyczyny, bądź nie pojawienie się na niej, skutkuje trudnością w umówieniu się na jazdę kolejną i koniecznością wprowadzenia całościowej opłaty. Zejście z konia podczas jazdy i rezygnacja z niej również podlega konieczności całościowej opłaty.

8. SPÓŹNIENIA po 15 minutach bez wcześniejszego uprzedzenia jazda się nie odbędzie. 

II. Przed i po jeździe  

1. Należy przyjechać na umówioną godzinę (o ustalonej godzinie spotykamy się w stajni). 

2. Przed wejściem do boksu należy konia uprzedzić głosem.  

3. W boksie należy zachować ostrożność. Należy pamiętać, że stojąc w pewnym oddaleniu od konia jest się bardziej narażonym na np. kopnięcie niż stojąc blisko jego ciała.  

4. Konia należy DOKŁADNIE wyczyścić, szczególnie w miejscach, gdzie znajdować się będzie siodło oraz popręg. Przed i po jeździe należy również wyczyścić kopyta.  

5. Sprzęt (szczotki, kopystki, siodła, ogłowia, kaski, baciki, itd.) należy odkładać na swoje miejsce.  

6. Należy zgłaszać każde zmiany skórne (rany, otarcia, itd.). Pozwoli to zapobiec cierpieniu konia i dalszym urazom.  

7. Podczas siodłania założyć należy w kolejności siodło, a następnie ogłowie. Po jeździe najpierw należy ściągnąć ogłowie. Wszystkie czynności wykonujemy z lewej strony konia.  

8. Jeśli jest potrzeba pozostawienia osiodłanego konia w boksie, należy zabezpieczyć wodze poprzez zaczepienie je za strzemiona !!!  

9. Na komendę wszyscy jeźdźcy wraz z końmi wychodzą na ujeżdżalnię. Nie należy opuszczać boksu samodzielnie (bez pozwolenia instruktora).  

10. Zabrania się zakładania koniom sprzętu innego niż jest przydzielony odgórnie dla danego zwierzęcia. Czyli nie wolno bez pozwolenia zakładać ochraniaczy, owijek, derek, wypinaczy, wytoków itp.  

11. Przy wyprowadzaniu (i wprowadzaniu) konia z boksu strzemiona muszą być podciągnięte! Drzwi muszą być otwarte na całą szerokość! Konia prowadzić należy na wprost, a następnie delikatnie skręcić w odpowiednim kierunku (trzeba uważać, aby koń się nie zaczepił siodłem o nic, gdyż może to spowodować jego spłoszenie). Wodze trzyma się w prawej ręce.  

12. Przed wsiadaniem należy podciągnąć popręg.  

13. Wsiadanie odbywa się z pomocą schodków bądź wsiadaka, z lewej strony konia. NIE WSIADAMY  Z ZIEMI, gdyż obciąża to kręgosłup konia i powoduje niszczenie sprzętu.  

14. Wszelkiego rodzaju skaleczenia, obtarcia, urazy i kulawizny należy zgłaszać bezpośrednio i natychmiast prowadzącemu zajęcia jeździeckie.

15. Podczas zajęć nie wolno żuć gumy i korzystać z telefonów komórkowych!

16. Przejażdżki dla dzieci odbywają się zawsze w obecności rodzica/opiekuna.


III. Podczas jazdy  

1. W czasie zajęć na terenie ujeżdżalni przebywać mogą tylko jeźdźcy oraz instruktor (lub osoby uprawnione tzw. asystenci).  

 2. Jeźdźcy muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa i muszą bezwzględnie słuchać instruktora (osoby uprawnionej, prowadzącej jazdę lub jeźdźca najstarszego stażem). 

 3. Podczas jazdy obowiązują zasady:  

• należy zachować odległość pomiędzy końmi w zastępie co najmniej taką, aby jeździec patrzący pomiędzy uszy konia, widział kopyta konia poprzedzającego,  

• pierwszeństwo na ścianie mają osoby poruszające się wyższym chodem,  

• przy jeździe swobodnej pierwszeństwo ma zastęp przed jeźdźcami indywidualnymi, 

• wymijanie na ujeżdżalni odbywa się zawsze po lewej ręce (ruch prawostronny),  

• pierwszeństwo mają jeźdźcy poruszający się na wprost przed jeźdźcami jadącymi po łukach (wężyk, serpentyna, koło).  

4. Odległości pomiędzy końmi (nie jeżdżenie równoległe, wymijanie w odpowiedniej odległości, nie podjeżdżanie do zadu poprzedzającego konia) są bardzo ważne i gwarantują bezpieczeństwo jeźdźca !! 

5. Podczas jazdy należy zwracać uwagę na innych uczestników ruchu, szczególnie osoby mniej zaawansowane, aby nie doszło do wypadku. Trzeba również reagować na zachowanie swojego konia (np. położenie uszu płasko wzdłuż potylicy, agresywne zachowanie w stosunku do innego konia, może ostrzegać o gotowości do ataku).  

6. Należy zgłaszać niezrozumienie polecenia, czy z jakiś powodów niemożność jego wykonania.  

7. Należy chwalić konia (głosem, poklepaniem w szyję) za dobrze wykonywane polecenia. Brak nagrody jest karą dla konia !!!  

8. Po zakończonej jeździe ZAWSZE chwalimy konia. Po zejściu z konia należy podciągnąć strzemiona i poluzować popręg, a następnie kolejno opuścić ujeżdżalnię. Jeżeli zsiadanie odbywa się przed stajnią, konie należy ustawić w odległościach oraz tak, aby uniemożliwić im skubanie trawy czy obgryzanie płotu. 

9.  Kamizelki ochronne, do lat 15 są sugerowane przez instruktorów. Brak kamizelki jest równoznaczny z zwolnieniem z odpowiedzialności instruktorów i właścicieli podczas upadku bądź innej kontuzji jeźdźca w trakcie jazdy. 

III. Postanowienie końcowe (porządkowe)  

1. Jeźdźcy (właściciele) są odpowiedzialni za pozostawiony przez siebie i swojego konia porządek. Należy zostawiać przedmioty oraz miejsca w stanie co najmniej takim, jakim się zastało. (każdy sprząta kupy po swoim koniu, odkłada sprzęt i sprząta stanowisko na którym koń był czyszczony). 

 2. Rzeczy w skrzynkach i na wieszakach powinne być uporządkowane.  

3. Rzeczy pozostawione bez opieki ponad 3 miesiące, rzeczy wykazujące zaniedbanie, porzucenie lub zniszczenie oraz rzeczy brudne (w tym także obuwie) pozostawiane w miejscu wspólnego użytkowania, będą wyrzucane lub przekazywane innym.  

4. Jeździec/rodzic wyraża zgodę na upublicznianie jego/dziecka wizerunku na forach stajennych. Jeśli nie wyraża proszę zgłosić przed jazdą, inaczej po wykupionej jeździe bez żadnej  wcześniejszej informacji (tj. Powyżej było napisane) jeździec/rodzic przyjmuje regulamin. 

5. W każdym momencie jeźdźcy i amazonki, którym nie podobają się warunki panujące w Naszej stajni (obiekt, instruktorzy, konie, sposób prowadzenia jazd, regulamin, itd.), mogą sobie poszukać innej stajni. W przypadku nieuzasadnionych, nieprzychylnych opinii na temat stajni i obiektu wypowiadanych na forum internetowym lub w innych środkach masowego przekazu, osoby te będą pociągnięte do odpowiedzialności prawej, zgodnie z Kodeksem Karnym (art. 212).  

Jeżdżąc w Naszej stajni, zgadzasz się z warunkami tutaj panującymi!  

Proszę zapoznać się z Regulaminem Stajni 



bottom of page